Skleněné obklady za kuchyňskou linku

Moderní alternativou klasických keramických obkladů, ať už v kuchyni nebo v koupelně, jsou obklady vyrobeny ze skla. Ty nejenže interiéru nabízejí vysokoestetické provedení v podobě naprosto hladké plochy bez rušivých spár, ale zároveň praktické snadno údržbové řešení.

Skleněné obklady lze volit ve dvojitém provedení – originální řešení nabízí Grafosklo, pro které lze vybrat naprosto libovolný motiv, střídmější variantou jsou pak obklady jednobarevně lakovány.

Obklad kuchyňské stěny z grafoskla s geometrickým vzorem
Obklad z Grafoskla s geometrickým vzorem. Foto: J.A.P. Slovakia

„Jednobarevné obklady vznikají lakováním skleněné plochy z jedné strany. Na výběr je přitom téměř 2500 barevných odstínů, a to včetně 100 metalických. Jakýkoli odstín lze navíc doplnit efektem zlaté či stříbrné perleti,“ popisuje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti J.A.P. Slovakia, výrobce celoskleněných interiérových prvků, a pokračuje „naproti tomu obklady z Grafoskla vznikají tak, že se pod sklo zalaminuje speciální fólie s natištěným motivem, který lze vybírat nejen z naší výchozí nabídky, ale také z fotobanky Shutterstock, vlastního fotoarchivu nebo si motiv můžete dokonce sami navrhnout. Díky tomu můžete mít na zdi různé obrazy včetně fotek nebo motivy alternující klasický keramický obklad.“

kuchyně s obkladem z grafoskla s motivem stromu
Obklad stěny z Grafoskla. Foto: J.A.P. Slovakia

Celoskleněné obklady se vyrábějí z kaleného skla, které vzniká technologií spočívající v zahřátí skla na teplotu přesahující 600 °C a následným prudkým ochlazením. „Po procesu kalení již nelze sklo dodatečně nijak mechanicky opracovávat. Z toho důvodu je třeba dbát na opravdu přesné zaměření prostoru, ideální až po usazení kuchyňských skříněk, protože zde hraje roli opravdu každý milimetr – kalené sklo už nijak nezkrátíte ani neobrousíte. Nezapomeňte přitom ani na případné otvory na vypínače a zásuvky či na otvory potřebné k ukotvení poliček,“ upozorňuje Petr Paksi.

Sklo za kuchyňskou linku se používá v tloušťce 4 až 6 milimetrů. Maximální možný rozměr obkladů z lakového skla bez napojení je 2 200 × 3 200 milimetrů, u Grafoskle je tento rozměr omezen velikostí fólie na 1 400 × 2 800 milimetrů.

Výhody obkladů ze skla
Díky hladkému povrchu a absenci jakýchkoli spár se skleněné obklady velmi snadno čistí – k jejich údržbě postačí běžná utěrka z mikrovlákna a mýdlová voda nebo klasický leštící prostředek na sklo. Jejich další nespornou předností je odolnost proti vlhkosti a vysokým teplotám. Díky tomu není třeba mít obavy ani z jejich umístění v kuchyni poblíž varné desky.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram