Nezrezaví monarchie bez platinové královny? Alžběta II. je na trůnu 70 let

Británie zažívá nevídané oslavy. Trvají čtyři dny. K víkendu přibyly dva dny státního volna. Tisíciletá monarchie slaví platinové jubileum Alžběty II. Označení se vztahuje na to, že na trůnu je již sedmdesát let. Jednoznačná většina Britů ji má ráda, ale trvanlivost království je poněkud otázná.

Oficiální fotografie Alžběty II. u příležitosti jejího platinového jubilea.
Obyvatelé monarchie během několika staletí poznali stříbrná, zlatá a diamantová jubilea panovníků, ale svědky platinového jsou až současníci. Oslavenkyně se stala královnou, když jí bylo 25 let. Bylo to v dubnu 1952 po smrti jejího otce krále Jiřího VI. Korunovali ji však až 2. června 1953.

Proč s takovým zpožděním? Protože přípravy na korunovaci nebyly maličkost. Chystaly je až čtrnáct měsíců. O jejich termínu informovali 2. června 1952, čili přesně rok před ceremonií.

Náklady na korunovaci dosáhly s ohledem na současnou hodnotu peněz v přepočtu kolem padesáti milionů eur. Londýn vyzdobili a podél trasy, kudy se Alžběta II. přesouvala, postavili tribuny pro 96 tisíc zvědavců.

Cesta Alžběty II. na trůn odstartovala největším skandálem, jaký britská monarchie dlouho nezažila – prohlédněte si video!

Britská panovnice je jednoznačně oblíbená
V Británii převládá názor, že o zachování konstituční monarchie v moderní době se jednoznačně zasloužila královna, která v dubnu oslavila již 96. narozeniny. Samozřejmě, že je třeba vzít v úvahu i skutečnost, že mnoho Britů spojuje státnost se samotnou monarchií, kterou považují za pýchu svých dějin.

Alžběta II. je však jasně ta v královské rodině, kdo z jejích členů má čistý štít. Na rozdíl od více se jí skandály vyhýbaly. Zřejmě jen jednou vznikly pochybnosti o chování panovnice, když se k smrti princezny Diany vyslovila až po několika dnech od tragické autonehody.
(Zemřel loni v dubnu ve věku 99 let.)
Z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění agentury YouGov vyplývá, že Alžbětu II. kladně vnímá až 80 procent dotázaných Britů. Tento údaj však nelze považovat za jejich pohled na existenci konstituční monarchie (označení království, kde má panovník reprezentační funkci a hlavní slovo patří parlamentu s vládou). Zachování monarchie podporuje 60 procent oslovených. „Za její zrušení se vyslovilo 27 procent dotázaných, jasný názor neumělo říci 13 procent lidí,“ uvedla YouGov.

Republikáni vidí Alžbětu poslední
Souhlas s podobou současného státního zřízení sice výrazně převažuje, ale zastánců zrušení monarchie v posledních letech přibývá. „Průzkum YouGů z přelomu října a listopadu 2019 ukázal, že 19 procent Britů podporuje volenou hlavu státu,“ upozornily noviny Express. Opačný názor mělo 65 procent lidí, zbylí neuměli zaujmout jasné stanovisko.

V průběhu posledních tří let tedy stoupá počet těch, kdo odmítají monarchii, a ubývá těch, kteří si ji přejí zachovat. Sociologové připisují tento trend tomu, že volenou hlavu státu upřednostňuje stále více mladých Britů.

Kristův příklad mě naučil, abych se snažila respektovat a vážit si všech lidí bez ohledu na jejich víru.
královna Alžběta II. ve vánočním proslovu v roce 2014
V Británii existují spolky, které prosazují vytvoření republiky, ale jimi očekávaný ohlas nedosahují. Nikdy si ovšem nedají ujít příležitost zaútočit na monarchii. Vyhovuje jim zejména to, když se v královské rodině vyskytne nějaký skandál. Všimli si však i platinového jubilea. V mnoha městech vylepily velkoplošné plakáty se dvěma slovy: Alžběta poslední.

Co se týče těch, kteří by o odstranění království rozhodovali, v jejich táborech se nic neděje. Ani jedna ze čtyř hlavních britských politických stran totiž zrušení monarchie ve volebním programu nikdy neměla a zjevně na to ani nepomýšlí. Na druhé straně jsou političtí jednotlivci, co chtějí žít v republice, ale je jich stále velmi málo.

Tato fakta však neznamenají, že monarchie by nemohla takříkajíc začít rezavět. Co bude, když už Alžběta II. panovnicí nebude?

Princ Charles není výrazně populární
Max Hastings, znalec panovnického dvora a bývalý redaktor novin Telegraph, poukazuje na rizika, když se Alžběta II. pomine. „Mnoho milionů lidí má respekt ke královně, ale institutu monarchie jsou méně oddaní. Usuzuji, že bychom mohli zjistit, že monarchie v Británii je křehčí státní zřízení, jak se zdá během let, co Alžběta II. je na trůnu,“ citoval ho server NPR. Trend z průzkumů YouGův víceméně jeho názor potvrzuje.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram