Nordic walking není turistika. Zapojujeme přes 650 svalů a spalujeme tuky

O nordic walkingu se říká, že je to nejlevnější a také nejzdravější sport. Chůze je člověku nejpřirozenější pohyb, pokud si k tomu přidáte dvě paličky, byť z lesa, proč potřebujete instruktora?

Lucia Okoličányová s partou walkerů.
Na jaře stále častěji potkáváme v lese či ve městě lidi, kteří kráčejí sportovní chůzí se dvěma hůlkami. Popularita nordic walking na Slovensku stále roste. Je oblíbený, neboť je vhodný pro děti od 5 let až po seniory, pro pacienty i vrcholové sportovce. „Pravidelná, aktivní, zdravá chůze pomáhá při prevenci kardiovaskulárních, neurologických, pohybových i mentálních onemocnění. Také při revmatických onemocněních, problémech s lymfatickým systémem, poruchách učení u dětí a mnoha dalších,“ říká Lucia Okoličányová, zakladatelka a prezidentka Slovenské asociace.

Les je ideálním prostředím na nordic walking. Foto: archiv Lucie Okoličányové
Les je ideálním prostředím pro nordic walking.
Pochází z Bratislavy, ze sportovní rodiny, od dětství se věnovala gymnastice, basketbalu i tenisu a při sportování si ublížila. Může si někdo ublížit i při nordic walkingu? „Ne, nordic walking nezná kontraindikace, protože tempo a výkon si přizpůsobujeme podle potřeb. Je to chůze a ta je pro nás naprosto přirozená. Jen jsme už při sedavém způsobu života zapomněli, jak správně, aktivně a zdravě chodit,“ vysvětluje Lucia Okoličányová. O tomto moderním sportu ví zřejmě všechno, vždyť získala titul Národní trenérka světové akademie nordic walking a ostatní léta ji vyhodnotili jako instruktorku s nejlepší technikou na světě.

V létě lze tento sport pěstovat i na pláži.
Paličky z lesa nepomohou
Chůze je člověku nejpřirozenější pohyb, pokud si k tomu přidá dvě paličky, byť z lesa, proč potřebuje instruktora? „Nordic walking není turistika. Zapojujeme přes 90 % svalů těla ak tomu potřebujeme i speciální hole. Rotuje horní polovina těla, pohyb rukou jde z ramene, loket nekrčíme. Ruce jdou vedle těla i směrem vzad. Tělo držíme vzpřímené, musíme vědět, kam směřují chodidla, kolena, pánev, břicho, lopatky, i hlava. Nordic walking je makačka,“ vysvětluje trenérka.

Naučíme-li se nordic walking správně, zapojujeme přes 650 svalů a kráčíme v aerobním tepu, spalujeme tuky. Když páteř držíme zpříma, meziobratlové prostory se otevírají a posilujeme jádro těla. „Nordic walking má obrovské množství výzkumem probádaných zdravotních benefitů. Není to však jakákoliv chůze s obyčejnými holemi. Nordic walking je třeba se naučit, trenéři umí intenzitu a náročnost přizpůsobit každému,“ dodává. U dětí a pacientů využívají různá zábavná a koordinační cvičení, sportovcích náročné imitace.

I karanténa si ptá přírodu! Nordic walking je ideální šance pro tělo i duši
Klidně i na asfaltu
Nordic walking není turistika. Zapojujeme přes 90 % svalů těla ak tomu potřebujeme i speciální hole
Co je tedy pro nordic walking důležité, aby byl opravdu zdravý? Povrch, po jakém kráčíte? Má efekt i chůze ve městě po asfaltu? Speciální paličky? „Ideální je měkký, lesní povrch, rovinatý terén s mírnými kopečky. Ale ani asfalt není špatný,“ hodnotí Lucia Okoličányová. Na asfaltu můžeme slyšet, zda používáme správnou techniku, zda paličky ťukají správně a neškrkají.“ To zase vypovídá o správnosti práce dlaní a prstů. Nemluvě o tom, že pohyb a tvrdý povrch rozvibruje i kosti, což má obrovský vliv na jejich výživu,“ dodává trenérka. Paličky musí mít speciální poutko, tzn. rukavičku, aby se mohli za tělem vypouštět a vpředu tlačit a tím zapojili více svalů, rozrotovali páteř a rozpumpovali lymfatický systém. I jejich délka je důležitá, ruka má svírat maximálně pravý úhel v lokti.

Nordic walking ve městě: na asfaltu můžeme…Foto: archiv Lucie Okoličányové
Nordic walking ve městě: na asfaltu můžeme slyšet, jestli používáme správnou techniku, zda paličky ťukají správně a neškrkají. Pohyb a tvrdý povrch rozvibruje i kosti, což má obrovský vliv na jejich výživu, říká trenérka.
Lucia Okoličányová o nordic walkingu napsala i knihu – lze se naučit z knihy? „Pohybově nadaní lidé se prostřednictvím knihy naučí dost. Ale není nad doladění prostřednictvím instruktora či instruktorky. I já sama chodím na dolaďování do zahraničí. Přece jen, při chůzi se nevidíme,“ vysvětluje.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram