Putinové gymnastce se zatím pomstila jedině Británie

Alina Kabajevová má možná nejzáhadnější soukromý život ze všech veřejně známých žen v Rusku. Je bezdětná nebo má až tři potomky? Spojuje ji se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem jen pěkný pohled do očí nebo naopak láska? Na tyto otázky i na další podobné existují jen nikým nepotvrzené odpovědi.

Gymnastické umění Aliny Kabajevové. Snímek je z olympiády v Aténách v roce 2004. Z Řecka odlétal do Ruska se zlatem.
Rodiče ji dali na gymnastiku v předškolním věku. Žili tehdy v Taškentu, za několik let se přestěhovali do Moskvy. Malá Alina nejprve neohromila trenéry v Uzbekistánu. Tvrdili, že s robustní postavou se nehodí pro tento druh sportu.

Zcela opačně vnímala dívka hlavní trenérka reprezentace ruských gymnastek. Když ji Irina Vinerová-Usmanovová, která má uzbecký původ, v Moskvě poznala, byla ohromená. „Nemohla jsem uvěřit vlastním očím, když jsem ji poprvé potkala. Dívka měla nevídanou kombinaci obou klíčových předpokladů potřebných pro moderní gymnastiku – ohebnost a obratnost,“ citovaly ji noviny Daily Mail. Kabajevová měla tehdy jedenáct let.

Ukázalo se, že oči v Taškentu se mýlily a naopak zrak v Moskvě měl pravdu. „Ve věku patnácti let byla nejmladší členkou ruské výpravy, která vyhrála mistrovství Evropy v Portugalsku,“ píše se na osobní webové stránce Kabajevové.

Hvězdička moderní gymnastiky se rychle měnila na velkou hvězdu. Získala titul absolutní evropské šampionky a odnesla si první zlato z mistrovství světa. Nastaly však dva problémy. Vlastní chybička a chyba, kterou měl na svědomí nepochybně někdo jiný.

Webová stránka Kabajevové popisuje období 2000 – 2002 jako nejtěžší v její gymnastické kariéře. Na olympiádu do Sydney přijížděla jako jasná favoritka. Nepřipouštěla ​​si nic jiného, ​​než se zlatou medailí na krku si vyslechnout ruskou státní hymnu. Při cvičení s obručí však udělala chybu, získala jen bronz. Potom dostala distanc na dva roky, protože měla pozitivní dopingový test.

Laboratoř odhalila, že Kabajevová požila přípravek Furosemid. Používá se k léčbě tvorby tekutin v důsledku srdečního selhání, zjizvení jater, onemocnění ledvin či snížení krevního tlaku. Mezinárodní gymnastická federace jej má na seznamu zakázaných přípravků.

Pozdrav fanouškům po triumfu. Alina Kabajevová mívá s kyticí po zisku zlaté medaile na mistrovství světa v říjnu 2001 v Madridu.
Návrat mezi soutěžící gymnastky Kabajevové vyšel perfektně: „Alina se vrátila do sportu triumfálně. Vyhrála zlaté medaile na mistrovství světa v roce 2003 a na mistrovství Evropy v roce 2004,“ zdůrazňuje její webová stránka. „Pokud Bůh dá talent, je třeba jej využít,“ ozřejmila pro deník Komsomolskaja Pravda jednu z příčin svého návratu.

Když na podzim 2004 oznámila konec aktivní kariéry (krátce po zisku olympijského zlata v Aténách), v kronice moderní gymnastiky byla zapsána velkými písmeny. „Alina je jednou ze tří gymnastek na světě, které vyhrály všechny turnaje gymnastického Grand Slamu – olympiádu, mistrovství světa i Evropy, finále Světového poháru a Grand Prix,“ přízvukuje osobní stránka Kabajevové.

V roce 2005 jí Putin udělil státní vyznamenání Za zásluhy o vlast. Osobně se tehdy znali už delší dobu. V prosinci 2001 je fotografové zachytili vedle sebe na tribuně během show, která následovala po skončení národního mistrovství v gymnastice.

Z muslimky křesťanka
V Uzbekistánu, kde se Kabajevová narodila, mezi náboženstvími jednoznačně převládá islám. Vyznává ho téměř devadesát procent obyvatel, k pravoslaví se hlásí pět procent populace.

Malou Alinu rodiče přivedli k islámu. S touto vírou byla ztotožněna přibližně do svých dvaceti let. Gymnastika jí však nedovolila, aby se řídila náboženskými pravidly během postního měsíce muslimů. „Každý rok se snažím dodržovat rituály ramadánu, ale bohužel se mi to nedaří. Tréninky a speciální režim odmítají všechny příkazy tohoto svátku,“ svěřila se v roce 2002 pro noviny Den.

O rok později, když poskytla rozhovor Komsomolské Pravdě, už mluvila o jiném vyznání: „Chci se dát pokřtít.“ Poznamenala, že už byla u kněze. A zavtipkovala si, že když jí mluvil o tom, co všechno se považuje za hřích, tak měla pocit, že by měla vstoupit do kláštera.

Vnukl jí ideu konvertovat Putin, který se hlásí k pravoslavnému křesťanství? Bohví…

Láska s milicionářem
Ruská bulvární média tvrdila, že první vážný vztah Kabajevová udržovala s Davidem Muselianim. S moskevským milicionářem v hodnosti kapitána. S tím, že v intimním vztahu žili v období 2002–2006.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram